• Świętowanie w szkole

• Okres poprzedzający bezpośrednio Boże Narodzenie jest szczególnym czasem dla każdego zespołu klasowego. Emocje dzieci oczekujących na święta rosną z dnia na dzień. Przygotowywanie ozdób, ubieranie klasowej choinki, organizacja wigilii klasowej pobudza aktywności uczniów i ich zaangażowanie w efektowne działania.

Wspólne świętowanie kształtuje kompetencje kluczowe dotyczące nawiązywania relacji, empatii, planowania i współdziałania. Celebrowanie świątecznych tradycji staje się punktem wyjścia do podejmowania różnorodnych form pracy edukacyjnej i współpracy z rodzicami.

Szczególne charakter miały one w klasach IIc i IIIb, w których odbyły się przedstawienia dla rodziców, natomiast w kl. IIb rodzinne warsztaty przygotowywania stroików świątecznych. W świetlicy zostały wykonane dekoracje na szkolny kiermasz bożonarodzeniowy. Wszystkie klasy uczestniczyły też w jasełkach szkolnych przygotowanych przez uczniów klas starszych.

Tekst i zdjęcia: Bożena Wykowska

• „ Dziecko to taki patriota mały, na co dzień, a nie od święta …”

• W klasie III c już trzeci rok realizowany jest autorski program edukacji patriotycznej pt. „Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród”. W ramach działań edukacyjnych dnia 12 grudnia 2019 roku uczniowie zaprezentowali społeczności szkolnej oraz rodzicom przedstawienie pt. „Piast Kołodziej”, które opowiadało o dawnym słowiańskim zwyczaju- postrzyżyn. Podczas tego obrzędu uroczyście podcinano siedmioletniemu chłopcu włosy i nadawano mu imię.

Aktorzy w pięknych strojach z epoki zachwycili recytacją i grą. Na zakończenie występu uczniowie zaśpiewali piosenkę o małym patriocie Podkreślili,  że patriotą należy być każdego dnia, a nie tylko od święta.

Tekst: Małgorzata Juchimowicz

• Computer Sience Education Week

• W ramach obchodów Światowego Tygodnia Edukacji Informatycznej (9-15 grudnia) uczniowie klas I-III uczestniczą w międzynarodowej Inicjatywie „Godzina kodowania” pod hasłem „Ucz się informatyki - zmieniaj świat”. W czasie zajęć w pracowni komputerowej uczniowie programowali grę Mincraft oraz kodowali układy graficzne. Podczas tych aktywności poznali zasady tworzenia ruchów postaci.

• Świąteczne spotkanie z Panią Muzyką

• 11 grudnia Agencja Artystyczna MAT zaprosiła uczniów na program muzyczny „Wigilijna opowieść”. Prowadzący zorganizował z grupą uczniów zaprzęg Świętego Mikołaja, który wędrował po europejskich krajach poznając ich tradycje bożonarodzeniowe oraz kolędy i pastorałki. Sala gimnastyczna rozbrzmiewała dźwiękami tak znanych utworów jak „Dzisiaj w Betlejem”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Stille Nacht” oraz utworami z Niemiec, Rosji, Francji, Anglii i Hiszpanii.

W comiesięcznym konkursie wiedzy o muzyce startowały dzieci z klas pierwszych śpiewając polską kolędę. Zwycięzcą została Oliwia Wyzner z kl. I c.
          Tekst i zdjęcie: Bożena Wykowska

• Mikołajki w 0-III

• Podtrzymując mikołajkową tradycję 6 grudnia w szkole zrobiło się czerwono i słodko. Uczniowie od rana biegali w mikołajkowych strojach i z bożonarodzeniowymi emblematami.
          Samorząd szkolny pod kierunkiem Uli Kowalewskiej i wsparciem uczniów klasy VII b zorganizowali pełną gier, quizów i tańca mikołajkową zabawę. Głównym jej bohaterem był Mikołaj zaopatrzony w pękaty worek pełen słodyczy.

Część klas uczestniczyła w koncercie Filharmonii Łomżyńskiej „Pozytywka”, podczas którego aktywnie włączali się śpiew melodii pod kierunkiem Aurelii Luśni z towarzyszeniem zespołu muzyków. Były też słodkie niespodzianki dla każdego ucznia.
          Skorzystaliśmy również z oferty Mikołajek miejskich zorganizowanych na Starym Rynku. Wiele klas odwiedziło już lub jeszcze odwiedzi Mikołaja w Muzeum Północno-Mazowieckim.