Źródło: https://www.gov.pl/web/psse-konin/swiatowy-dzien-zdrowia-2021
W 2021 roku tematem przewodnim Światowego Dnia Zdrowia jest „Budowanie sprawiedliwego i zdrowszego świata dla wszystkich”. Obchody tego święta są wyjątkowe, gdyż przypadają na czas trudny dla nas wszystkich, czyli czas pandemii koronawirusa. Obecna sytuacja epidemiczna oraz zmiany związane z funkcjonowaniem społecznym mogą znacząco wpływać na nasze samopoczucie, wyraźnie je obniżając.
Pandemia koronawirusa zmieniała dotychczasową rzeczywistość. Zmusiła nas do przystosowania się do nowych warunków życiowych. Niestety skutkiem pandemii mogą być daleko idąc zmiany w zakresie funkcjonowania fizycznego, a przede wszystkim psychicznego człowieka, co obserwuje się właśnie dzisiaj. Pandemia koronawirusa zbiera ogromne żniwa, stwarza zagrożenia dla zdrowia człowieka, zmniejsza poczucie bezpieczeństwa, przynosi niepewność, stwarza bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia somatycznego, a nawet życia, a w przypadku zachorowania wywołuje stres związany z doświadczeniem choroby czy ogromną traumą po stracie bliskiej osoby. W ostatnim czasie zanotowano niepokojący wzrost zapadalności na zaburzenia psychiczne szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Nauka zdalna, ograniczone możliwości związane z utrzymywanie relacji społecznych, izolacja domowa to jedne z niewielu przyczyn mających wpływ na zdrowie psychiczne młodego człowieka. Niewątpliwie słabo wykształcone umiejętności radzenia sobie z trudnościami i niepowodzeniami nasilają skutki psychiczne i emocjonalne pandemii wśród młodych ludzi. W tym i każdym innym przypadku nieodzowna jest pomoc specjalistów, sprawiedliwy dostęp do służby zdrowia i możliwość skorzystania z profesjonalnej pomocy. Lekarze zajmujący się zdrowiem psychicznym podkreślają, że konieczne w rozwiązywaniu skutków psychicznych i emocjonalnych człowieka w pandemii są rozwiązania systemowe tj. wsparcie rodziny, psychoedukację w zakresie komunikacji i rozwiązywania konfliktów oraz psychoterapia młodzieży. Potrzebne jest całościowe spojrzenie na higienę psychiczną człowieka, w środkach masowego przekazu, edukacji.
Nie mniej jednak każdy z nas ma wpływ na to jak poradzi sobie z istniejącymi trudnościami. Nieprzewidywalność, nagłe zmiany są pożywką dla pojawiającego się stresu. Rodzi się pytanie, jak zatem funkcjonować w nowej rzeczywistości? Oto kilka istotnych propozycji dotyczących zarządzania stresem w obliczu pandemii koronawirusa. Niezmiernie ważne jest, aby stale poszukiwać nowych, skutecznych sposobów na redukcję pojawiającego się stresu. Oto kilka propozycji:
- Podejmuj próby zachowania codziennej rutyny, nie rezygnuj z codziennych zadań i aktywności;
- Rób przerwy w śledzeniu informacji o pandemii;
- Wypróbuj różne techniki rozluźniające i wybierz najlepszą z nich;
- Podejmuj przyjemne aktywności np. spaceruj, spędzaj czas w kontakcie z naturą;
- Poszukaj profesjonalnej pomocy w przypadku trudności emocjonalnych, poproś o pomoc i wsparcie w przypadku doświadczania straty bliskiej Ci osoby;
- Zapewnij sobie wsparcie innych i bądź w kontakcie z najbliższymi- przyjaciele, rodzina;
- Znajdź swój własny sposób na redukcję stresu.
Zdrowie psychiczne to daleko idąca inwestycja, która bez systemowego podejścia i zaangażowania wielu jednostek pomocowych nie ma racji bytu. Należy pamiętać, iż bez medyków, specjalistów, profesjonalistów w zakresie zdrowia człowieka nie mamy możliwości zadbania o siebie. Dlatego w tym wyjątkowym dniu, jakim jest Światowy Dzień Zdrowia należy się szczególny ukłon w stronę lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, którzy każdego dnia walczą na pierwszej linii frontu, niosą pomoc każdemu i w każdej sytuacji. Ogromne brawa dla nich wszystkich. Dziękujemy, że jesteście!!!
Tekst: Katarzyna Gryczewska - psycholog SP4 w Łomży
Źródła:
www.medicover.pl
www.czasopisma.uph.edu.pl
www.everthenews.pl
www.who.int