Nasza szkoła włączyła się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Była to doskonała okazja, aby zwiększyć wiedzę i zrozumienie na temat autyzmu wśród naszych uczniów. W związku z tym w naszej szkole miały miejsce różnorodne inicjatywy, które przyczynią się do budowania akceptacji, empatii i świadomości w społeczności szkolnej.
2 kwietnia uczniowie oraz nauczyciele ubrali się na niebiesko, okazując solidarność z osobami ze spektrum autyzmu. Na korytarzu pojawiła się specjalna tablica edukacyjno – informacyjna, na której można było znaleźć materiały zwiększające świadomość na temat autyzmu. Wolontariusze Szkolnego Koła PCK wykonali przepiękny plakat poświęcony tematyce autyzmu. Można było również obejrzeć wystawę prac uczniów klas I – III, zgłoszonych na konkurs plastyczny „ Zrozumieć autyzm”- rozstrzygnięcie już niebawem!
W klasach 1c, 2c i 3b odbyły się „ Lekcje o autyzmie” , prowadzone przez wolontariuszy z Fundacji DR OTIS. Podczas tych zajęć, uczniowie z uwagą wysłuchali prezentacji na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu. Obejrzeli filmy, które przedstawiały nietypowe zachowania osób z autyzmem oraz doświadczali na własnej skórze, czym są zaburzenia sensoryczne. A wszystko po to, żeby uwrażliwić uczniów na potrzeby osób w spektrum oraz wyposażyć ich w konkretną wiedzę, jak pomagać osobom z trudnościami rozwojowymi.
W klasie 3b w atmosferze radości i sportowej rywalizacji odbyła się „ Niebieska lekcja wychowania fizycznego”, podczas której pod okiem Pani Aleksandry Olszewskiej odbyły się „niebieskie” zawody sportowe. Był to klasowy symbol solidarności, wzajemnego szacunku i wsparcia dla osób autystycznych.
Dzieci ze wszystkich oddziałów przedszkolnych wypuściły w niebo niebieskie balony, symbolicznie solidaryzując się ze wszystkimi osobami ze spektrum autyzmu.
Obchody tego dnia były dla nas wszystkich cenną lekcją empatii i zrozumienia, a także przypomnieniem jak ważna jest akceptacja i wsparcie dla osób z autyzmem.
Bardzo dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i wspólne świętowanie.
Nauczyciele współorganizujący: Monika Szczepkowska, Sylwia Domian, Małgorzata Mieczkowska, Żaneta Konopka
Pedagog specjalny – Beata Nowacka i psycholog – Małgorzata Jemielity
Tekst: Monika Szczepkowska