Strona główna
,,Stroik Wielkanocny".- rozstrzygnięcie konkursu
16.04.2025Pragniemy z przyjemnością poinformować o rozstrzygnięciu konkursu plastycznego pt.: ,,Stroik Wielkanocny". Konkurs adresowany był dla dzieci 5, 6- letnich z przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych przy Szkołach Podstawowych. Zadaniem uczestników było wykonanie przestrzennej pracy plastycznej o tematyce wielkanocnej. Na konkurs wpłynęło 36 przepięknych oraz bardzo kreatywnych prac. Po obejrzeniu wszystkich wspaniałych prac komisja konkursowa przyznała trzy pierwsze miejsca oraz trzy wyróżnienia. Wybór był bardzo trudny, gdyż wszystkie prace były wyjątkowe i wykonane z niezwykłą starannością. Komisja wzięła pod uwagę takie kryteria jak: zgodność tematyczna, pomysłowość, inwencja twórcza, oryginalność oraz różnorodność użytych materiałów
Jury wyłoniło następujących laureatów:
I miejsce: Hanna Puławska - PP nr 10
II miejsce: Natalia Juszkowska- PP nr 15
III miejsce: Izabela Bagińska - PP nr 1
Wyróżnienia:
- Aleksander Wagner- SP nr 4
- Lila Sawicka - PP 14
- Zofia Andrzejewska PP 10
Nagrody i dyplomy zostaną dostarczone w maju. Gratulujemy wszystkim uczestnikom!
Warsztaty wielkanocne
16.04.2025Przed nami radosny czas Świąt Wielkanocnych. W dniach 07, 09 i 10 kwietnia dzieci
z oddziału przedszkolnego miały możliwość pogłębić swoją wiedzę na temat świąt, uczestnicząc
w warsztatach wielkanocnych zrealizowanych przez Muzeum Północno – Mazowieckie w Łomży.Dzieci wysłuchały pięknych opowieści związanych ze Świętami Wielkanocnymi, tradycji
i wierzeń, które przekazywane były następnym pokoleniom. W części praktycznej, przedszkolaki wykonały pracę plastyczną, którą zabrały ze sobą do domu.Warsztaty sprawiły nam wiele radości i wprowadziły w nastrój oczekiwania na Zmartwychwstanie Pańskie.
tekst: Katarzyna Dardzińska, Wioleta Malinowska, Katarzyna Wilczewska
4
Wielkanocne tradycje w klasie I c
16.04.20259 kwietnia uczniowie klasy I c wzięli udział w warsztatach wielkanocnych zorganizowanych przez Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży.
Podczas prelekcji dzieci z zainteresowaniem wysłuchały opowieści o dawnych zwyczajach i tradycjach związanych ze świętami Wielkanocy. Z ogromnym zaciekawieniem oglądały archiwalne fotografie przedstawiające obchody Niedzieli Palmowej, święcenie pokarmów oraz zwyczaj śmigusa-dyngusa.
W drugiej części zajęć uczniowie samodzielnie ozdabiali pisanki metodą batikową – przy użyciu roztopionego wosku pszczelego oraz naturalnego barwnika z łusek cebuli. Efekty ich pracy były nie tylko zaskakujące, ale i piękne – każda pisanka była niepowtarzalna.
Zajęcia nie tylko przybliżyły dzieciom bogactwo polskiej tradycji, ale też dały im dużo radości i satysfakcji z twórczego działania.
Tekst: Aleksandra Czupowska, Milena Siwik
SZKOLNE REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE
15.04.2025W dniach 7-9 kwietnia 2025 r. społeczność naszej szkoły uczestniczyła w Rekolekcjach Wielkopostnych, którym przewodniczył wikariusz parafii katedralnej ks. dr Tomasz Grala. Ksiądz Rekolekcjonista zaprosił na nasze rekolekcje studentów z łomżyńskiej uczelni, którzy dzielili się swoim doświadczeniem wiary i relacji z Panem Jezusem. Pierwszego dnia usłyszeliśmy o wdzięczności i przebaczeniu a drugiego dnia o grzechu i ogromnej miłości Jezusa do każdego z nas. Trzeciego dnia Ksiądz Tomasz m.in. przybliżał nam treści naszej wiary związane z obchodami Triduum Paschalnego. Oprawę muzyczną Mszy Świętej przygotowała schola istniejąca przy parafii. Uczniowie naszej szkoły włączyli się bardzo aktywnie w rekolekcje: czytali komentarze , czytania mszalne i przynieśli dary ofiarne do ołtarza. Dużą grupę stanowili również ministranci, posługując podczas trzech dni rekolekcji. To był piękny czas dla uczniów i nauczycieli, wprowadził nas w atmosferę nadchodzących Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
Regina Parzych
2
Warsztaty wielkanocne w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży
15.04.2025Dnia 11 kwietnia 2025 roku uczniowie klasy II a uczestniczyli w warsztatach, podczas których poznali sposoby wykonywania pisanek oraz dowiedzieli się o tradycjach związanych z Wielkim Tygodniem i Świętami Wielkanocnymi. Dziękujemy za pouczającą lekcję historii.
tekst: Małgorzata Juchimowicz
zdjęcia: Sylwia Domian
1
Stypendia dla naszych uczniów
15.04.20259 kwietnia 2025r., w Hali Kultury w Łomży odbyła się uroczysta Gala wręczenia stypendiów Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej dla uczniów uzdolnionych artystycznie na rok 2025. Jesteśmy dumni, że wśród nagrodzonych z całego regionu, którzy swoją pasją i ciężką pracą zyskali uznanie władz województwa, znaleźli się uczniowie naszej szkoły . Aleksander Szymański, który osiąga sukcesy wokalne, a swoje zdolności rozwija w Studio Wokalnym EMDEK pod opieką Magdy Sinoff. Iga Chojnowska, osiąga sukcesy w tańcu towarzyskim, rozwija swój talent w Klubie Tańca Towarzyskiego AKAT. Podczas gali Iga z partnerem i innymi tancerzami AKAT-u zaprezentowali publiczności widowiskowy pokaz tańców.
Gratulujemy wyróżnienia.
Cieszymy się, że Iga i Aleksander potrafią połączyć systematyczną pracę w szkole z rozwijaniem swoich pasji i zainteresowań.
Anna Kozikowska
Dobiegła końca Akcja „Kartki Wielkanocne”
15.04.2025Z radością informujemy, że nasza Akcja tworzenia Wielkanocnych kartek z życzeniami, dla dzieci z Domu Pomocy Społecznej w Łomży zakończyła się ogromnym sukcesem! Dzięki Waszemu zaangażowaniu i wielkiemu sercu, udało nam się zebrać 50 przepięknych kartek, które trafiły do dzieci, przynosząc im radość i Świąteczną atmosferę.
Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem, a każda kartka była wyjątkowym dziełem naszych uczniów, pełnym serdecznych życzeń i kolorowych rysunków. Jesteśmy wdzięczni za Wasze wsparcie i aktywność w tej inicjatywie.
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział i przyczynili się do tej pięknej akcji. To właśnie dzięki Wam dzieci poczują się w te Święta wyjątkowo!
Małgorzata Mieczkowska
Hanna Zalewska-Kuczyńska
Nasza szkoła dołączyła do Kampanii „Dzieciństwo bez Przemocy”.
08.04.2025Kampania ma na celu przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce.
Organizowana jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci. Głównym partnerem kampanii jest Rzeczniczka Praw Dziecka.
Kampania koncentruje się na:
- uwrażliwianiu społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci w Polsce,
- wspieraniu ludzi w reagowaniu na przemoc wobec dzieci,
- promowaniu idei uważnego rodzicielstwa,
- promocji systemowych rozwiązań na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
Lekcje on-line
08.04.2025Uczniowie klas IV-VII w miesiącu marcu wzięli udział w lekcjach on-line zorganizowanych przez Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Centrum podejmuje szereg kompleksowych działań na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży korzystających z Internetu i nowych technologii.
Tematyka lekcji: „Dopamina – co zrobić, żebyśmy to my kontrolowali technologie, a nie technologia nas?” oraz „Wyłącz, by odpocząć”.
Celem lekcji było zwiększanie świadomości uczniów na temat zagrożeń, jakie niosą ze sobą najnowsze technologie, Internet, media społecznościowe.
Podczas lekcji uczniowie dowiedzieli się co to jest cyfrowy dobrostan i jak zadbać o higienę cyfrową mając przy sobie towarzysza w postaci telefonu, smartfona, laptopa, komputera. Podkreślono ważną rolę odpoczynku od ekranów dla zdrowia fizycznego i psychicznego - dobrego jakościowo odpoczynku i zysku dla naszego mózgu.
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę prowadzi telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 oraz telefon dla rodziców w sprawach bezpieczeństwa dzieci 800 100 100, w ramach których udzielana jest pomoc młodym internautom i rodzicom w przypadkach zagrożeń związanych z korzystaniem z Internetu.
Pedagog szkolny
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w naszej szkole
08.04.2025Nasza szkoła włączyła się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Była to doskonała okazja, aby zwiększyć wiedzę i zrozumienie na temat autyzmu wśród naszych uczniów. W związku z tym w naszej szkole miały miejsce różnorodne inicjatywy, które przyczynią się do budowania akceptacji, empatii i świadomości w społeczności szkolnej.
2 kwietnia uczniowie oraz nauczyciele ubrali się na niebiesko, okazując solidarność z osobami ze spektrum autyzmu. Na korytarzu pojawiła się specjalna tablica edukacyjno – informacyjna, na której można było znaleźć materiały zwiększające świadomość na temat autyzmu. Wolontariusze Szkolnego Koła PCK wykonali przepiękny plakat poświęcony tematyce autyzmu. Można było również obejrzeć wystawę prac uczniów klas I – III, zgłoszonych na konkurs plastyczny „ Zrozumieć autyzm”- rozstrzygnięcie już niebawem!
W klasach 1c, 2c i 3b odbyły się „ Lekcje o autyzmie” , prowadzone przez wolontariuszy z Fundacji DR OTIS. Podczas tych zajęć, uczniowie z uwagą wysłuchali prezentacji na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu. Obejrzeli filmy, które przedstawiały nietypowe zachowania osób z autyzmem oraz doświadczali na własnej skórze, czym są zaburzenia sensoryczne. A wszystko po to, żeby uwrażliwić uczniów na potrzeby osób w spektrum oraz wyposażyć ich w konkretną wiedzę, jak pomagać osobom z trudnościami rozwojowymi.
W klasie 3b w atmosferze radości i sportowej rywalizacji odbyła się „ Niebieska lekcja wychowania fizycznego”, podczas której pod okiem Pani Aleksandry Olszewskiej odbyły się „niebieskie” zawody sportowe. Był to klasowy symbol solidarności, wzajemnego szacunku i wsparcia dla osób autystycznych.
Dzieci ze wszystkich oddziałów przedszkolnych wypuściły w niebo niebieskie balony, symbolicznie solidaryzując się ze wszystkimi osobami ze spektrum autyzmu.
Obchody tego dnia były dla nas wszystkich cenną lekcją empatii i zrozumienia, a także przypomnieniem jak ważna jest akceptacja i wsparcie dla osób z autyzmem.
Bardzo dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i wspólne świętowanie.
Nauczyciele współorganizujący: Monika Szczepkowska, Sylwia Domian, Małgorzata Mieczkowska, Żaneta Konopka
Pedagog specjalny – Beata Nowacka i psycholog – Małgorzata Jemielity
Tekst: Monika Szczepkowska
6
„Jestem wyjątkowy jak każdy!” ”Sercem dla Autyzmu”
08.04.2025Corocznie 02 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości o Autyzmie. Jego głównym celem jest podnoszenie świadomości o osobach ze spektrum autyzmu. W tym dniu, dzieci z oddziału przedszkolnego zostały wprowadzone w tematykę zagadnienia poprzez wspólną pogadankę, zapoznanie się z materiałami dydaktycznymi oraz film edukacyjny, ukazujący codzienne życie osób ze spektrum autyzmu.
Celem zajęć było uświadomienie dzieciom czym jest autyzm, zwrócenie uwagi na odmienny sposób odczuwania i odbierania świata przez osoby ze spektrum autyzmu. Przedszkolaki rozmawiały o emocjach i sposobach radzenia sobie z nimi oraz o odbieraniu otaczającego nas świata poprzez zmysły. Dowiedziały się jakie trudności w codziennym funkcjonowaniu mogą napotkać dzieci ze spektrum autyzmu, a także jak mogą pomóc im je pokonywać. Zrozumiały, że mogą być dla nich niebieskimi motylami i pomagać im każdego dnia, starając się je zrozumieć i pomóc w nawiązaniu relacji rówieśniczych.
Tego dnia nasze przedszkolaki „zaświeciły się na niebiesko” – na znak solidarności
z osobami ze spektrum autyzmu, dzieci przyszły ubrane na niebiesko. Podczas zajęć plastycznych używano tylko niebieskich farb, kredek i papierów. Można zadać sobie pytanie: dlaczego kolor niebieski? Dlatego, że kolor niebieski jest kolorem nadziei, jest kolorem najbardziej odrealnionym od rzeczywistości. Na zakończenie zajęć, dzieci w swoich grupach wykonały plakaty, które zostały powieszone w naszym korytarzu przedszkolnym.Był to dzień pełen refleksji, zrozumienia. Nasze dzieci z oddziału przedszkolnego dobrze orientują się w temacie integracji, potrafią traktować odmienności jako coś naturalnego.
Wioleta Malinowska, Katarzyna Wilczewska, Katarzyna Dardzińska, Katarzyna Świderska,
Hanna Zalewska – Kuczyńska4
Zdrowie na talerzu, czyli wiemy co jemy! U nas codziennie zdrowo i kolorowo!
08.04.2025„Zdrowie na talerzu:
Ogórki, buraczki,
Są jajka i szynka,
Pomidory, kabaczki..."
Dzieci z oddziału przedszkolnego doskonale wiedzą co to znaczy odżywiać się zdrowo! Rozumieją znaczenie słów „w zdrowym ciele, zdrowy duch”, każdego dnia odżywiają się zdrowo oraz są aktywne fizycznie. J J J
Piramida zdrowia, surówki czy zdrowe kanapki i przekąski stały się tematem wiodącym tygodnia zdrowia. Dzieci odświeżyły jak najwięcej informacji o zdrowym żywieniu. Pogadanki, projekcje multimedialne, zabawy ruchowe z piosenkami oraz prace plastyczne to tylko niektóre z zajęć. Na zakończenie tygodnia, dzieci samodzielnie przygotowywały kanapki, które nazwały „kanapkami zdrowia”. Na stołach w stołówce szkolnej było bardzo kolorowo. Zagościły świeże warzywa: rzodkiewki, papryka, pomidory oraz ogórki. Nie zabrakło wędliny, sera a także pieczywa. Dzieci samodzielnie smarowały pieczywo masłem, a następnie układały na kanapkę wybrane przez siebie produkty, tworząc ciekawe kompozycje.
Można śmiało powiedzieć, że zadanie wykonały doskonale. Podczas robienia kanapek kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę.
Tekst: Wioleta Malinowska, Katarzyna Dardzińska, Katarzyna Wilczewska
4
Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego pt. "Aktywnie spędzam ferie zimowe”
03.04.2025Z radością Informujemy, że konkurs fotograficzny „Aktywnie spędzam ferie zimowe” dla dzieci z naszego oddziału przedszkolnego został oficjalnie rozstrzygnięty. Bez wątpienia, dzieci spędziły ferie aktywnie na świeżym powietrzu, co zostało upamiętnione na zdjęciach. Wszystkie osoby zostały nagrodzone:
I miejsce – Hanna Bikowska
II miejsce – Aleksander Wagner
III miejsce – Anna Święszkowska
Wyróżnienie: Amelia Borysiuk
Serdecznie dziękujemy i gratulujemy wszystkim dzieciom!
Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za dofinansowanie nagród w konkursie
Tekst: Katarzyna Dardzińska, Wioleta Malinowska
Wiosno, ach to Ty!
03.04.2025„Z wiosną nadzieje rosną, nastanie lato, wszędzie bogato...”
25 marca w naszej szkole było wesoło i kolorowo. Dzieci z grupy 0A i 0C przygotowały z tej okazji wiosenne przedstawienie dla kolegów i koleżanek z oddziału przedszkolnego i uczniów klas I-IV wraz z wychowawcami na czele z Dyrektorem Panem Marcinem Piotrowskim oraz Wicedyrektor Panią Bożeną Wykowską. Przebrane za zwierzątka, kwiaty i oznaki wiosny tańczyły, śpiewały i recytowały wiersze. Wykazały się dużymi zdolnościami teatralnymi, wielką odwagą i pomysłowością. Mimo że, wiosna kalendarzowa rozpoczęła się 21 marca, dochodziły nas słuchy, że zima nie chce z nami pożegnać się. Było to bardzo uciążliwe, szczególnie dla dzieci z oddziału przedszkolnego, czego potwierdzeniem były nakrycia głowy i szaliki, również w dniu przedstawienia.
Dzieci ucieszyły się bardzo, że zebraliśmy się w tak licznym gronie, wierzyły, że wspólnie uda nam się sprawić żeby zima nas opuściła, a wiosna zadomowiła się u nas na dobre. Udało się!!! Czapki z głów zostały zdjęte i wspólnie z szalikami zostały schowane do wielkich pudeł, a następnie do szaf. Pani Wiosna wręczyła dziewczynkom wianuszki, a dla chłopców koniczynkę.
Teraz już na pewno, Wiosna zagości u nas na dobre!!!
Tekst: Wioleta Malinowska, Katarzyna Dardzińska
Zdjęcia: Klaudia Śliwka
3
„Wiosna wierszem malowana.”
03.04.2025Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci w wieku 5 i 6 lat z łomżyńskich przedszkoli i Oddziałów Przedszkolnych przy Szkołach Podstawowych, do udziału w konkursie plastycznym pt. „Wiosna wierszem malowana.”
Zadaniem uczestników konkursu jest przedstawienie w formie pracy plastycznej, interpretacji wybranego utworu poetyckiego o wiośnie.
Konkurs ma na celu:
rozwijanie wyobraźni oraz kreatywności u dzieci,
poszukiwanie przez dzieci oryginalnych rozwiązań plastycznych,
zainteresowanie wiosną i nabycie umiejętności dostrzegania jej znaków w utworach poetyckich. Termin zgłoszeń: 30 kwiecień 2025 rok.
Miejsce składania prac: sekretariat Szkoły Podstawowej Nr 4 lub portiernia szkoły (wejście główne) w godzinach 07:30 - 15:30.
Ogłoszenie wyników: 05 maj 2025 rok.
Każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy dyplom, a najpiękniejsze prace zostaną docenione i nagrodzone!
Szczegółowe informacje zawiera Regulamin Konkursu umieszczony na stronie Szkoły.
Zapraszamy serdecznie
Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 4 w Łomży
Organizatorzy: Wioleta Malinowska, Katarzyna Dardzińska, Aleksandra Bednarczyk
XIII edycja Międzyszkolnego Konkursu Historycznego Generał Władysław Anders - Wielki Polak XX wieku
01.04.2025Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr. 4 imienia Generała Władysława Andersa w Łomży oraz organizator konkursu serdecznie zapraszają uczniów do wzięcia udziału w XIII edycji Międzyszkolnego Konkursu Historycznego Generał Władysław Anders - Wielki Polak XX wieku. Szczegółowe informacje zawiera załączony regulamin konkursu. Zachęcamy do udziału!
FIZYKA - Magnetyzm
31.03.2025Sprawdzian z fizyki w formie wybranej przez siebie pracy eksperymentalnej – to z pewnością ciekawsza i sympatyczniejsza forma zaliczenia, z której skorzystała część uczniów klas ósmych. Niektóre prace potwierdziły tylko wielką kreatywność naszych ósmoklasistów.J
Dorota Flaga
2
"TAK POMAGAM"
31.03.2025❤😀❤ "TAK POMAGAM"❤👍❤😀
29 marca 2025 ruszyła już po raz kolejny ogólnopolska zbiórka żywności w całej Polsce .
Nie mogło w niej zabraknąć wolontariuszy z SKC działającego przy Szkole Podstawowej nr 4 w Łomży.
Zbieraliśmy żywność o długim terminie ważności, z której na zbliżające się święta Zmartwychwstania Pańskiego zostaną przygotowane paczki dla dzieci i rodzin w trudnej sytuacji materialnej.
Szczególnie podziękowania dla wolontariuszy
Pani Katarzyny Dardzińskiej
Pani Hanny Zalewskiej-Kuczyńskiej
Zuzanny Żyznowskiej
Patrycji Laszkowskiej
Józefa Adamczak
Konstantego Šimon
Zofii Fraszczyk
Klary Wybraniak
Marii Nowak
Zofii Mieczkowskiego
Zuzanny Kuczyńskiej
Jakuba Kozłowskiego
Kacpra Kozłowskiego
Zuzanny Grabowskiej
Marcela Tercjak
Jana Grzelczak
Opiekun Szkolnego Koła Caritas
Agnieszka Dzierma
1
Zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym „Stroik Wielkanocny”!
31.03.2025Drogie dzieci i drodzy rodzice!
Serdecznie zapraszamy dzieci w wieku 5 i 6 lat z łomżyńskich przedszkoli i Oddziałów Przedszkolnych przy Szkołach Podstawowych, do udziału w konkursie plastycznym „Stroik Wielkanocny”
To doskonała okazja, by wykazać się kreatywnością i stworzyć piękne, własnoręcznie wykonane stroiki wielkanocne. Wszystkie prace trafią na kiermasz charytatywny zorganizowany w naszej szkole, a dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na Fundację „Pomóż im”
Termin zgłoszeń: do 11 kwietnia 2025 r.
Miejsce składania prac: sekretariat Szkoły Podstawowej nr 4Ogłoszenie wyników: 15 kwietnia 2025r.
Każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy dyplom, a najpiękniejsze stroiki zostaną nagrodzone!
Niech Wielkanoc będzie pełna radości, twórczej zabawy i pomagania!
Szczegółowe informacje zawiera Regulamin Konkursu
Zapraszamy serdecznie
"TAK POMAGAM"
31.03.202529 marca 2025 ruszyła już po raz kolejny ogólnopolska zbiórka żywności w całej Polsce .
Nie mogło w niej zabraknąć wolontariuszy z SKC działającego przy Szkole Podstawowej nr 4 w Łomży.
Zbieraliśmy żywność o długim terminie ważności, z której na zbliżające się święta Zmartwychwstania Pańskiego zostaną przygotowane paczki dla dzieci i rodzin w trudnej sytuacji materialnej.
Szczególnie podziękowania dla wolontariuszy
Pani Katarzyny Dardzińskiej
Pani Hanny Zalewskiej-Kuczyńskiej
Zuzanny Żyznowskiej
Patrycji Laszkowskiej
1