Strona główna
Pierwszy Dzień Wiosny – Światowy Dzień Zespołu Downa w oddziałach przedszkolnych
31.03.2025W piątek, 21marca w oddziałach przedszkolnych obchodziliśmy pierwszy dzień wiosny w połączeniu ze Światowym Dniem Zespołu Downa. Zgodnie z tradycją tego dnia królował kolor zielony.
W każdej grupie przedszkolnej panowała radosna atmosfera, a dzieci z entuzjazmem uczestniczyły w różnorodnych aktywnościach. Śmiech, muzyka i kreatywna praca wypełniały sale, a przedszkolaki z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyły w zabawach ruchowych, tańcząc i śpiewając wiosenne piosenki. W części plastycznej dzieci wykonały wiosenne prace plastyczne, wykorzystując gałązki, kolorową bibułę, kredki i farby. Były również zabawy matematyczne, które rozwijały umiejętności liczenia oraz logicznego myślenia w wiosennym klimacie. Nie zabrakło także prawdziwie wiosennych akcentów – dzieci posiały rzeżuchę oraz cebulki szczypiorku, tworząc w salach zielone ogródki. Dzieci z zaangażowaniem i radością pielęgnują i obserwują swoje wiosenne sadzonki, ucząc się cierpliwości oraz troski o rośliny.
Tego dnia wszyscy, zarówno dzieci, jak i panie, założyły kolorowe skarpetki nie do pary na znak solidarności z osobami z zespołem Downa. To wyjątkowy dzień, który przypomina nam, że każdy człowiek jest inny, ale jednocześnie równie ważny i wyjątkowy. Obejrzeliśmy również krótkie filmy o wyjątkowych dzieciach z Zespołem Downa, co było wstępem do rozmowy na temat różnorodności i akceptacji. Była to cenna lekcja empatii i otwartości na drugiego człowieka. Na zakończenie każde dziecko wykonało własną kolorową skarpetkę, ozdabiając ją według własnego pomysłu. Powstały piękne, barwne symbole tego wyjątkowego dnia. To był dzień pełen wrażeń, energii i niezapomnianych chwil.
Tekst: Sylwia Jankowska, Agata Jastrzębska
4
Wąż z zaginionych skarpetek! – II miejsce w konkursie
25.03.2025Cztery uczennice klasy 5 b: Hanna Dziemińska, Sandra Sztejno, Zuzanna Badurek oraz Julia Trzonkowska zajęły zaszczytne II miejsce w Międzyszkolnym Konkursie pt. „Wąż z zaginionych skarpetek”, który został zorganizowany przez Zespół Szkół Specjalnych z okazji Dnia Świadomości Osób z Zespołem Downa, zwany Dniem Kolorowej Skarpetki. Dziewczynki wspólnie wykonały trójgłowego węża, opisały go w bardzo ciekawy sposób, podkreślając przy tym solidarność z osobami z zespołem Downa -„ co trzy głowy to nie jedna”. Podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbyło się 21 marca 2025 r. w Hali Kultury w Łomży.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Beata Wadowska
1
Popcorn Day
25.03.2025Na zajęciach dodatkowych z języka angielskiego obchodziliśmy Dzień Popcornu. Uczniowie mieli okazję poznać historię tego pysznego przysmaku oraz wziąć udział w różnych zadaniach z nim związanych. Na koniec lekcji uczestnicy zajęć wykonali własnoręcznie ozdobione pudełka, a następnie skosztowali pysznego popcornu. To była świetna zabawa i wspaniała okazja, by zakończyć Dzień Popcornu w smaczny sposób!
Olga Janucik
Światowy Dzień Zespołu Downa
24.03.202521 marca Nikola Wądołowska uczennica z klasy II b wraz z nauczycielem współorganizującym wzięła udział w obchodach Światowego Dnia Zespołu Downa w Hali Kultury w Łomży , które po raz kolejny zorganizował Zespół Szkół Specjalnych w Łomży. Dzień Kolorowej Skarpetki - bo tak inaczej nazywane jest to święto, przebiegł w fantastycznej atmosferze: występów artystycznych oraz rozstrzygnięcia konkursie na najładniejszego węża.
Nikola Wądołowska została wyróżniona w za udział w konkursie pt .” Kreatywny wąż z zaginionych , kolorowych skarpetek ”. Dyplom i nagrodę wręczył Prezydent Miasta Łomża - Pan Mariusz Chrzanowski.
Gratulujemy Nikola.
Agnieszka Wilczak
4
„Świetliczaki na tropie… baśni, legend i mitów”
24.03.2025Dzieci ze świetlicy szkolnej, zapoznając się z treścią „ Żółw gaduła” zrealizowały kolejny temat w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Świetliczaki na tropie… baśni, legend i mitów”. Obejrzeli prezentację multimedialną na temat ciekawostek o Indiach. Nauczyli się grać w jo-jo. A zabawa w "Nie - znaczy tak" sprawiła im dużo radości. Na koniec wykonali prace plastyczne - żółw z origami oraz poznali taniec indyjski.
Aleksandra Dąbkowska
Spektakl taneczny – Urodziny w MDK DŚT w Łomży
24.03.2025Uczniowie klasy II a uczestniczyli w spektaklu tanecznym pt. „Urodziny”, który czerpał inspirację z tańca współczesnego, ludowego, jazzowego, klasycznego oraz breakdance. Oparty był na książce „Narodziny księżniczki” Ildikó Boldizsár.
Uczniowie dowiedzieli się, że taniec i ekspresja ciała są inspirującą formą przekazu.
Było to dla uczniów zaskakujące doświadczenie artystyczne.
tekst: Małgorzata Juchimowicz
zdjęcia: MDK DŚT w Łomży
Witamy wiosnę
24.03.2025Wprawdzie kalendarzowa wiosna rozpoczyna się 21 marca, jednak uczniowie klasy II a korzystając z pięknej pogody postanowili przywitać wiosnę dzień wcześniej. Dnia 20 marca 2025 r. wybrali się do Pizzerni Diavolo, a potem szukali zwiastunów wiosny podczas spaceru. Był to czas na integrację, naukę i wspaniałą zabawę z rówieśnikami.
Dziękujemy Rodzicom za niespodziankę !
tekst: Małgorzata Juchimowicz
zdjęcia: Sylwia Domian
Uczeń SP4 finalistą Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Historii
24.03.2025Z wielką dumą i uznaniem informujemy, że uczeń klasy 5b Szkoły Podstawowej nr 4 im. Generała Władysława Andersa Ezdrasz Cąkała zdobył tytuł finalisty Wojewódzkiego Konkursu z Historii dla uczniów szkół podstawowych z woj. podlaskiego w roku szkolnym 2024/2025. Konkurs organizowany był przez Podlaskiego Kuratora Oświaty, obejmuje i poszerza treści podstawy programowej z danego przedmiotu objętego ramowym planem nauczania szkoły podstawowej.
Gratulujemy tego wspaniałego osiągnięcia oraz życzymy dalszych sukcesów!
Jadwiga Tomaszewska – nauczyciel historii
Międzynarodowy Dzień Szczęścia
20.03.2025W dniu 20.03.2025 r. odbył się w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Szczęścia. Na korytarzu szkolnym zawisła gazetka oraz plakat przygotowany przez Wolontariuszy Szkolnego Koła PCK. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z ciekawostkami na temat szczęścia, a także podzielić się swoimi sposobami na radosne życie.
W atmosferze życzliwości i pozytywnej energii uczniowie oraz nauczyciele wspólnie celebrowali ten wyjątkowy dzień, przypominając sobie, jak ważne są małe gesty dobroci w codziennym życiu.
Całe wydarzenie miało na celu promowanie radości, empatii i pozytywnego myślenia w naszej społeczności szkolnej.
Opiekunki Szkolnego Koła PCK
Małgorzata Mieczkowska
Monika Szczepkowska
Dzień Kobiet
20.03.2025„Dla Was dziś kwiaty i uśmiechy.
I pierwszy promień bliskiej wiosny.
Dzień bez kłopotów i bez trosk.
Dużo radości.
Dla mamy, Pani, dla dziewczynek,
W domu, w przedszkolu, na wycieczce.
Każdego dnia dobry uczynek -
To jest od chłopców upominek”
Zbigniew Jerzyna
Dzień Kobiet to wyjątkowy dzień, ważny dla wszystkich kobiet, zarówno tych dużych, jak i małych. Od samego rana w naszym oddziale przedszkolnym panowała radosna atmosfera. Chłopcy złożyli życzenia i tradycyjnie zaśpiewali wszystkim dziewczynkom uroczyste „100 lat”, następnie wręczyli upominki. Nie zabrakło również starannie wykonanych dla koleżanek z grupy laurek. Chłopcy dołożyli wszelkich starań, wykazując się kreatywnością i pomysłowością.
Dzieci z dwóch grup z oddziału przedszkolnego wybrały się do kina, aby wspólnie obejrzeć film „Bambi – opowieść leśna”. Wracając do przedszkola, rozmów na temat filmu nie było końca. Historia małego jelonka bardzo urzekła dzieci.
Uśmiech z twarzy dzieci nie znikał przez cały dzień, który upłynął w miłej atmosferze, a wszystkie dziewczynki miały okazję poczuć się naprawdę wyjątkowo. Chłopcy ze szczególnym zaangażowaniem starali się, aby ten dzień uczynić wyjątkowo miłym.
Tekst: Katarzyna Wilczewska, Wioleta Malinowska, Katarzyna Dardzińska
4
Świetliczaki na tropie...baśni, legend i mitów- Legenda o Gryfie Włocławskim
20.03.2025Nasza świetlica z zaangażowaniem realizuje kolejne zadania w ramach ogólnopolskiego projektu „Świetliczaki na tropie baśni, legend i mitów”!
Tym razem przenieśliśmy się do Włocławka, by poznać fascynującą legendę o Gryfie Włocławskim – tajemniczym strażniku miasta.
Nie zabrakło również elementów lokalnej sztuki! Rozmawialiśmy o ceramice włocławskiej, podziwiając jej charakterystyczne wzory i kolory. Zainspirowani tradycją, nasi uczniowie stworzyli własne dzbany ozdobione motywami włocławskimi – wykorzystali do tego farby i kredki, a efekty ich pracy były naprawdę wyjątkowe!
To była niezwykle twórcza i pełna inspiracji lekcja, łącząca historię z sztuką.
Klaudia Śliwka
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
20.03.2025Bardzo miło nam poinformować, że ponownie otrzymaliśmy wsparcie finansowe w ramach programu wieloletniego – „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 -2025” Priorytet 3, kierunek interwencji 3.1 i 3.2 na:
- zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego
- zakup nowości wydawniczych oraz elementów wyposażenia biblioteki szkolnej
- realizację działań promujących czytelnictwo.
Łącznie otrzymaliśmy 18 750 zł.
W związku z tym zapraszamy naszych czytelników do udziału w sondzie na temat "Jakie książki powinny znaleźć się w zbiorach biblioteki szkolnej?". Propozycje można zgłaszać w bibliotece lub przesłać przez konto ucznia lub czytelnika.
Czekamy na Wasze propozycje!
Beata Wadowska, Ewa Chełchowska
Konkurs plastyczny "Zrozumieć autyzm"
20.03.2025Z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, który obchodzimy zawsze 2 kwietnia, zapraszamy chętne dzieci z klas 1-3 do wzięcia udziału w konkursie plastycznym pod hasłem : „ZROZUMIEĆ AUTYZM”.
Celem konkursu jest kształtowanie tolerancyjnych postaw, pogłębianie i promowanie wiedzy na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu, propagowanie idei integracji, rozbudzanie i rozwijanie wrażliwości estetycznej oraz zdolności i umiejętności artystycznych dzieci.
Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest wykonanie pracy plastycznej wyrażającej tytuł konkursu.
Format pracy: A4 i większe, technika dowolna ( rysunek farbami, kredką, ołówkiem itp.)
Termin i miejsce składania prac: do 31.03.2025r. sale 47 i 48
Finał konkursu odbędzie się w kwietniu 2025 roku (szczegółowe informacje zostaną zamieszczone na stronie internetowej szkoły).
Na laureatów czekają dyplomy i nagrody rzeczowe. Szczegółowe informacje zawiera regulamin konkursu.
Zapraszamy do udziału w konkursie!
Organizatorzy konkursu:
Monika Szczepkowska
Sylwia Domian
Żaneta Konopka
Dziękujemy!
18.03.2025Róża cierpi na duplikację chromosomu 14; ubytek przegrody międzyprzedsionkowej; wcześniactwo; hipotrofię; wiotkość krtani; opóźniony rozwój psychomotoryczny; retinoptię
Spotkanie z Policjantami
18.03.2025W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo uczniów oraz edukację z nią związaną. To w jej ramach w czwartek 13 marca odbyło się spotkanie z przedstawicielami Policji z Komendy Miejskiej Policji w Łomży, w którym uczestniczyła klasa Va i VIIc. Celem spotkania było omówienie i przypomnienie przepisów korzystania z hulajnóg elektrycznych, aby jazda była bezpieczna dla uczniów oraz pieszych. Poruszono kwestię odpowiedzialności karnej dla osób nieletnich. Uświadomiono uczniom konsekwencje łamania przepisów dotyczących korzystania z hulajnóg dla osób nieletnich – uczniów, a także dla ich rodziców/opiekunów prawnych.
Wierzymy, że zdobyta wiedza teoretyczna znajdzie zastosowanie w codziennej drodze do szkoły.
Serdecznie dziękujemy za spotkanie.
Pedagog szkolny
Międzyszkolny konkurs literacki „Wszyscy jesteśmy tacy sami” – integracja w oczach dzieci
16.03.2025Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Generała Władysława Andersa w Łomży oraz organizatorzy konkursu serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w międzyszkolnym konkursie literackim: „Wszyscy jesteśmy tacy sami” – integracja w oczach dzieci, adresowanego do uczniów klas IV-VIII łomżyńskich szkół podstawowych. Przedmiotem konkursu jest samodzielne napisanie wiersza na powyższy temat. Szczegółowe informacje zawiera regulamin konkursu.
Zgłoszenia przyjmujemy do 7 kwietnia 2025 roku.
Zapraszamy do udziału w konkursie!
Dyrektor SP nr 4 im. Generała Władysława Andersa w Łomży
Organizatorzy:
Małgorzata Mieczkowska
Emilia Samluk
Rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego „Sławne osoby z niepełnosprawnością”
06.03.2025Z radością informujemy o rozstrzygnięciu konkursu plastycznego pt. „Sławne osoby z niepełnosprawnością”, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów naszej szkoły.
Konkurs miał na celu przybliżenie postaci osób z niepełnosprawnością, które osiągnęły sukcesy w różnych dziedzinach życia, oraz rozwijanie kreatywności i wrażliwości artystycznej uczestników.
Po dokładnym przeglądzie wszystkich prac, jury wyłoniło zwycięzców, którzy wykazali się wyjątkową pomysłowością, starannością i talentem plastycznym. Po długich naradach udało się wyłonić laureatów:
I miejsce- Klaudia Korzeniecka kl. VIIC
II miejsce- Oliwia Samluk kl.VIB
III miejsce-Amelia Dąbkowska kl.VIIA
Wyróżnienia:
Lena Murawska kl.VA
Kinga Więcek kl.VIIA
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i zachęcamy do rozwijania swoich talentów plastycznych. Gratulujemy zwycięzcom.
Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród w konkursie.
Organizatorzy:
Małgorzata Mieczkowska
Magdalena Skrodzka
Tekst:
Małgorzata Mieczkowska
2
Bal Karnawałowy klas 4-8
06.03.202527 lutego, w tłusty czwartek, odbył się wyjątkowy Bal Karnawałowy dla uczniów klas 4-8 naszej szkoły. W tym dniu dzieci miały okazję bawić się w radosnej, karnawałowej atmosferze. Uczniowie przyszli przepięknie i pomysłowo przebrani, prezentując niesamowite kostiumy, które zrobiły ogromne wrażenie na wszystkich obecnych.
Podczas balu zorganizowano konkurs na najlepszy strój karnawałowy, w którym wyłoniono czworo zwycięzców. Dzieci, które wyróżniły się swoimi kreatywnymi strojami, zostały nagrodzone za wspaniałe pomysły i staranność w przygotowaniu swoich kostiumów.
W trakcie zabawy, w przerwach od tańca, uczniowie mieli okazję poczęstować się smakołykami, które zostały przygotowane specjalnie na tę okazję. W salach, czekały na dzieci różnorodne przekąski, ciasta, napoje oraz owoce. Poczęstunek był prawdziwą przyjemnością, a słodkie smakołyki dodały balowi jeszcze większego uroku i sprawiły, że uczniowie mogli zrelaksować się i nabrać energii do dalszej zabawy.
Na parkiecie dzieci bawiły się przy muzyce, tańcząc i ciesząc się chwilą. Jednym z najpiękniejszych momentów tego wieczoru była wspólna zabawa przy tańcu ludowym- Belgijce, która zintegrowała całą społeczność szkolną. Radość, uśmiechy i wspólne tańce sprawiły, że Bal Karnawałowy będzie niezapomnianym wydarzeniem.
Organizatorzy:
Małgorzata Mieczkowska
Emilia Samluk
Ewa Siwik
Andrzej Piotrowski
12
Podsumowanie I półrocza
03.03.2025Pierwsze półrocze roku szkolnego 2024/2025 już za nami, a w ostatni piątek 21 lutego odbył się apel podsumowujący osiągnięcia uczniów klas 4-8 z naszej szkoły. Zarówno całe klasy, jak i poszczególni uczniowie wyróżniający się w nauce, w 100%-owej frekwencji, czytelnictwie, czy w licznych konkursach przedmiotowych i sportowych, indywidualnych czy grupowych zostali zaprezentowani całej społeczności szkolnej i docenieni oklaskami i słodkim upominkiem (ufundowanym przez Radę Rodziców). Całość umilały śpiewy naszych utalentowanych muzycznie uczennic i podkład muzyczny rewelacyjnie grany na keyboardzie przez Alexa z klasy 7c.
Gratulujemy wszystkim uczniom, którzy w piątek wystąpili w trakcie apelu i życzymy, aby w drugim semestrze ich zapał do pracy nie ostygł. Tych zaś, którzy nie zostali nawet raz wywołani w trakcie apelu, zachęcamy do pracy, aby pod koniec roku liczba wyróżnianych uczniów i lista osiągniętych sukcesów była jeszcze dłuższa.
12
„Historia pączkiem się toczy…Tłusty Czwartek”
03.03.2025Karnawał, to czas uczt i zabaw. Ostatni czwartek karnawału, zwany jest Tłustym Czwartkiem. Najważniejszym akcentem w tym dniu są oczywiście pączki tak też było w Oddziałach Przedszkolnych Dzieci poznały genezę tego święta oraz tradycje z nim związane. Obejrzały filmy edukacyjne o tradycjach tłustego czwartku oraz sposobie przyrządzania pączków. Odbyły sią różnorodne zabawy. Zgodnie z tradycją, która mówi, że każdy w tym dniu powinien zjeść chociaż jednego pączka, również nasze przedszkolaki tego dnia konsumowały na podwieczorek słodkie pączki. Było pyyyyszzznie .
Tekst: Agata Jastrzębska, Sylwia Jankowska
3