39 uczniów z klas 4-8 uczestniczyło w trzydniowej wycieczce do Gdańska i Gdyni. Pobyt uczniów był dofinansowany z funduszy, które nasza szkoła pozyskała w ramach pilotażowego przedsięwzięcia Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. Bez wątpienia program wycieczki był niezwykle ciekawy i bogaty w atrakcje.
Naszą wyprawę rozpoczęliśmy od Westerplatte- miejsca, w którym rozpoczęła się II wojna światowa, ale przede wszystkim miejsca pamięci o prawdziwych bohaterach i ich heroicznej walce z agresją niemiecką. Następnie udaliśmy się do Gdańska, by tam zwiedzić Muzeum II Wojny Światowej. Sercem tego miejsca jest stała wystawa poświęcona tragicznemu doświadczeniu II wojny światowej, jej genezie, skutkach, ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykłych ludziach. Wystawa, która zlokalizowana jest 14 metrów pod ziemią i zajmuje powierzchnię ponad 5 tys. m2, była niezwykłą lekcją historii, której nie wolno nam zapomnieć. Ostatnim punktem programu w tym dniu, było zwiedzanie Gdańska, a dokładnie Starego Miasta, gdzie między innymi zobaczyliśmy Złotą Bramę, fontannę Neptuna, Dwór Artusa, Złotą Kamienicę, a spacerując jedną z najpiękniejszych ulic w Polsce- ul. Mariacką, mogliśmy cieszyć nasze oczy majestatycznymi kamienicami i urokliwymi sklepikami.
Rankiem następnego dnia pojechaliśmy do Gdyni, gdzie odbyliśmy spacer po Skwerze Kościuszkowskim. Ponadto weszliśmy na pokład jednego z niewielu zachowanych okrętów, które brały czynny udział w II wojnie światowej, a mianowicie niszczyciela ORP „Błyskawica”. Wizyta na okręcie była żywym spotkaniem z historią. Tam, nasi uczniowie obejrzeli ekspozycję, która obejmowała uzbrojenie artyleryjskie i broń podwodną, przedziały maszynowo- kotłowe oraz stałą wystawę historyczną we wnętrzu niszczyciela. Poza tym z zewnątrz obejrzeliśmy jeden z najpiękniejszych zachowanych żaglowców na świecie, czyli „Dar Pomorza”.
Ze Skweru Kościuszki mogliśmy podziwiać także kontenerowce przypływające do gdyńskiego portu.
Już kilka minut po tym, poczuliśmy się jak odkrywcy, ponieważ udaliśmy się do gdyńskiego Centrum Nauki Experyment- miejsca, w którym nie ma ograniczeń wiekowych, a można otworzyć się na świat i prawa, jakie nim rządzą. Ten niezwykle udany dzień, nie mógł zakończyć się zwyczajnie. Wieczorem czekała na nas jeszcze jedna niezwykła niespodzianka... Dzięki inicjatywie i zaangażowaniu Pana Dyrektora Marcina Piotrowskiego, mogliśmy obejrzeć mecz koszykówki w Eurolidze, pomiędzy zespołami Arka Gdynia i Fenerbahce Turcja. To sportowe widowisko na pewno zapadnie nam wszystkim na długo w pamięci.
Z kolei w ostatnim dniu naszej wyprawy udaliśmy się z naszym przewodnikiem do Stoczni Gdańskiej, miejsca narodzin Solidarności. Zwiedziliśmy tam Europejskie Centrum Solidarności, gdzie mogliśmy zobaczyć jak wyglądała droga do wolności Polski i Europy Środkowo- Wschodniej. Na powierzchni 3 tys. m. kw. prezentowane były tam poruszające pamiątki, zdjęcia, materiały filmowe, gazety. Mogliśmy zobaczyć m.in. przestrzeloną kurtkę 20-letnego stoczniowca, ofiary Grudnia ’70, biurko Jacka Kuronia, a nawet Okrągły Stół. Dodatkową atrakcją był tam również taras widokowy zlokalizowany na dachu ECS. Z wysokości 30 metrów nad ziemią mogliśmy podziwiać piękny widok na Gdańsk i tereny postoczniowe.
Naszą wycieczkę zakończyliśmy pysznym obiadem w Gietrzwałdzie i udaliśmy się w drogę do naszej kochanej Łomży, by już następnego dnia dzielnie zasiąść w szkolnych ławkach i z zaangażowaniem uczestniczyć w lekcjach.
Musimy jednogłośnie stwierdzić, że wyjazd do Trójmiasta był niezwykłą lekcją historii, której przewodnim hasłem mogą być słowa wypowiedziane przez św. Jana Pawła II, a które mogliśmy zobaczyć też na Westerplatte- „Nigdy więcej wojny”!
Wiola Wądołowska