Podsumowanie realizacji zadań Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Magiczna moc bajek”, czyli Bajkowa podróż do krainy wartości i dziecięcej wyobraźni w II semestrze roku szkolnego 2019/2020.
Dzieci wraz z nauczycielkami oddziałów przedszkolnych 0a, 0b, 0c w Szkole Podstawowej Nr 4 im. Generała Władysława Andersa w Łomży zrealizowały następujące zadania z poszczególnych modułów:
Moduł V „Czy warto kłamać” (luty 2020 r.):
-,„Dlaczego Pinokio ma długi nos?”- zabawa „prawda czy fałsz” - malowanie „przedłużanie” nosków za każdym razem, kiedy nauczyciel przeczyta nieprawdziwą informację, mierzenie krokami długości itd.
- Do czego służy „Wariograf?” – spotkanie z policjantem.
Dodatkowo dzieci wysłuchały bajki „Pinokio” C.Collodi – poznały historię drewnianego pajacyka, a także kolorowały jego postać.
Moduł VI „Strach ma wielkie oczy” (marzec 2020 r.):
Realizacja zadań drogą zdalną.
- „Był sobie strach" – malowanie farbami według inwencji twórczej dzieci po wysłuchaniu utworu J. S. Bacha " Toccata".
- „Strachy z komputera” – pogadanka z rodzicami, zwrócenie uwagi na niewłaściwe bajki (przemoc, agresja, duchy, potwory, wulgaryzmy, złe zachowania), oglądane przez dzieci, zaakcentowanie problematyki uzależnień od telewizora, tabletu, komputera, telefonu.
Dodatkowo dzieci obejrzały bajki dotyczące strachu:
„O chłopaku, który odnalazł strach”
„Domisie - Domisiowe strachy”
Dodatkowo dzieci wysłuchały bajki „Strach ma wielkie oczy”. Dzieci opowiedziały o tym, czego się najbardziej boją, a także wspólnie wymyśliły różne sposoby radzenia sobie ze strachem.
Moduł VII „Chciwość nie popłaca” (kwiecień 2020 r.)
Realizacja zadań drogą zdalną.
- „Nasze prośby do złotej rybki” - dziecięce marzenia do spełnienia – wystawa rysunków, o czym marzą dzieci z naszej grupy.
- „Dziecięce marzenia” – nauka piosenki.
Dodatkowo dzieci razem z panem Złotóweczką poznały historię pieniądza, dowiedziały się jak i gdzie powstają pieniądze oraz monety okolicznościowe. Poznały również banknoty i monety, których używamy w naszym kraju.
Moduł VIII „Obcy – nieznajomy” (maj 2020 r.)
Realizacja zadań drogą zdalną.
- „Trzeba się zawsze mieć na baczności, słuchać rodziców i nie dać się zwieść pozorom”- uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw wynikających z samowolnego otwierania drzwi nieznajomym.
- „Nie rozmawiaj z nieznajomym, słuchaj dorosłych” – prezentacja filmów edukacyjnych celem utrwalenia prawidłowych schematów zachowań, podczas spotkania z obcym nieznajomym.
„Historia rodzeństwa, które zgubiło się w lesie” – ułożenie z dziećmi pozytywnego zakończenia historii, powiązanie treści utworu z doświadczeniem i przeżyciami dziecka, utrwalenie zasad postępowania i telefonów alarmowych.
Inne działania projektowe:
- Międzynarodowy Konkurs Plastyczny - wzięcie udziału w konkursie.
- „Zaczarowana zakładka” - wykonanie zakładki do książki z okazji Międzynarodowego Dnia Książki.
- „Dzień Kolorowej Skarpetki”- zainicjowanie akcji „Załóż kolorowe skarpetki” z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa - 21 marca.
- „Na niebiesko dla autyzmu” - Światowy Dzień Świadomości Autyzmu - 2 kwietnia.
- „Najpiękniej czyta moja mama i mój tata” - włączenie rodziców do aktywnej i systematycznej współpracy w realizację Projektu.