„Nauka to czary, które naprawdę działają.” /K. Vonnegut/
Czy praca z lekturą może być przyjemna? Oczywiście, że tak! Przekonali się o tym uczniowie klasy V b, którzy na lekcjach języka polskiego realizowali projekt „Nauka to czary” opracowany oparciu o „Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa” C. S. Lewisa. Ta niezwykła opowieść pozwoliła uczniom przenieść się do świata pełnego magii. Piątoklasiści na dobre zaprzyjaźnili się z bohaterami powieści. Razem z nimi odbyli niezwykłą wędrówkę przez zaśnieżoną krainę Narnii. Starannie przyglądali się bohaterom. Wędrując ramię w ramię z rodzeństwem Pevensie docierali do miejsc, które wypełniały fantastyczne i mityczne istoty- driady, centaury, krasnale… Na swojej drodze spotkali też stwory stojące po „ciemnej stronie mocy”- wiedźmy, karły i duchy złych drzew. Dzięki temu bez problemu określili cechy powieści fantasy. Ponadto wędrówka przez zasypaną śniegiem Narnię pozwoliła im spojrzeć na świat oczami bohaterów i poznać znaczenie słów: wierność, oddanie, poświęcenie, przyjaźń. Mogli się też przekonać, jak ważne są to wartości.
Cykl lekcji poświęconych lekturze rozpoczęły zagadki dźwiękowe, burza mózgów i niezwykle lubiane przez uczniów gry edukacyjne. Nie mogło też zabraknąć technik dramowych. Uczniowie, wykorzystując dostępne źródła wiedzy, gromadzili informacje o autorze powieści- jego życiu, pasjach i dokonaniach. A wszystko po to, by przeprowadzić wywiad z brytyjskim pisarzem, w rolę którego wcielali się koledzy z klasy. Przy okazji pracy z lekturą powrócił też temat dotyczący języka filmu. Obejrzany podczas lekcji fragment ekranizacji powieści stanowił przyczynek do dyskusji na temat pracy filmowców. Najwięcej radości sprawił jednak uczniom przekład intersemiotyczny. Praca z tekstem powieści zaowocowała powstaniem niezwykłych prac. Piątoklasiści, niczym detektywi, z ogromnym zapałem szukali w powieści informacji pozwalających zilustrować bohaterów, wymieniali się spostrzeżeniami, dzielili pomysłami. W ten sposób powstały karty postaci. Uczniowie zadbali, by znalazły się na nich informacje zgodne z treścią lektury.
Największym wyzwaniem okazało się jednak wykonanie szafy- takiej jak ta, która pozwoliła bohaterom powieści przenieść się do magicznej krainy. Uczniowie stanęli na wysokości zadania i powstały prawdziwe dzieła sztuki! Szafy, z pozoru zwyczajne, po otwarciu pozwalały przenieść się do innej rzeczywistości. W ich wnętrzu ukryte byłe nie tylko futra i suknie, ale też magiczne przejście- wrota do krainy Narnii. Krainy, w której pod zaśnieżonymi gałązkami świerku stali bohaterowie powieści Lewisa. Zaglądając do wnętrza szaf miało się ochotę wejść do środka, zatopić stopy w śniegu i wraz z Łucją pójść na herbatkę do pana Tumnusa.
Prace wykonane przez uczniów są dowodem na to, że z uwagą przeczytali oni tekst i odnaleźli w nim to, co istotne. Zostały one zaprezentowane na wystawie. Uczniowie i rodzice z zainteresowaniem przyglądali się postaciom opisanym i narysowanym przez piątoklasistów, zaglądali do wnętrza szaf i chwilami miało się wrażenie, że chętnie weszliby do środka, by choć na chwilę oderwać się od szarej codzienności.
Bawiąc się lekturą uczniowie klasy Vb ćwiczyli czytanie ze zrozumienie, bogacili słownictwo, utrwalali wiedzę o gatunkach literackich, poznawali język filmu i rozwijali wyobraźnię. Ponadto wymieniali opinie, argumentowali, dyskutowali i uczyli się trudnej sztuki współpracy i kompromisu. Udowodnili tym samym, że- jak mawiał K. Vonnegut- „nauka to czary, które naprawdę działają”.